Rasvjeta u vrtovima, osim što je bitna iz praktičnih razloga, može u potpunosti transformirati vanjske prostore. Uz dobro osmišljen plan te pravi odabir svjetiljki, vrt može postati udobna oaza koja će biti funkcionalna, ali i estetički privlačna. Otkrijte kako pravilno odabrati rasvjetu za postizanje vaših želja.
Zašto je rasvjeta u vrtovima važna?
Vanjska rasvjeta olakšava kretanje po dvorištu tijekom noći što poboljšava sigurnost i funkcionalnost samog vrta. Ugodna rasvjeta produžuje vrijeme boravka na otvorenom, posebno tijekom ljetnih večeri. Osim davanja funkcionalne vrijednosti vrtu, rasvjeta stvara i estetsku vrijednost. Postiže se posebna atmosfera te naglašava ljepotu biljki, staza i ostalih elemenata koji upotpunjuju vrt. Također, može se stvoriti dojmljivi vizualni efekti ako naglasite posebne dijelove vrta poput određenog cvijeća ili drveća.

Vrste rasvjete za vanjske prostore
Kako bi se postigli se željeni ambijent vašeg vrta, potrebno je kombinirati različite vrste rasvjete:
Funkcionalna rasvjeta
Najbitnija je za osvjetljenja staza, stepenica i ulaza iz sigurnosnih i praktičnih razloga. Uredbene podne svjetiljke i LED stupići su neke od opcija za funkcionalnu rasvjetu.
Ambijentalna rasvjeta
Kreira opće osvjetljenje koje stvara osnovni okvir osvjetljenja vrta te ugodnu atmosferu koja omogućuje dugotrajniji boravak na otvorenom. Zidne svjetiljke, viseće lanterne, solarne lampice su odličan izbor za postizanje ambijentalne rasvjete.
Naglašena rasvjeta
Koristi se za naglašavanje posebnih elemenata u vrtu poput biljki, stabla, skulptura i slično. Omogućuje samu personalizaciju prostora jer uz pomoću nje se naglašavaju najljepši dijelovi, odnosno karakteristike i detalji dvorišta. Možete koristiti reflektore i spot-svjetla za efekt naglašavanja.
Dekorativna rasvjeta
Vjerojatno najzanimljiviji tip rasvjete prilikom uređivanja vrta jer pruža velike mogućnosti kada je u pitanju sami dizajn. LED trakice mogu naglasiti rubove terasa ili pergola, svjetlosne zavjese stvaraju čaroban efekt, a fenjeri i lampioni unose romantičan ugođaj. Ovaj tip rasvjete prostoru daje poseban karakter.

Savjeti za planiranje rasvjete
Kako bi se postigla savršena ravnoteža između funkcionalnosti i estetike, veoma je važno planski rasporediti rasvjetu u eksterijeru. Donosimo vam neke od ključnih savjeta:
Napraviti plan osvjetljenja
Prije samog postavljanja rasvjete bitno je razmisliti o ključnim dijelovima vrta koje želite osvijetliti. Razmišljajte i o funkcionalnom i estetskom aspektu, koje elemente je potrebno osvijetliti zbog same sigurnosti, a koje iz estetskih razloga kako bi se naglasili određeni dijelovi.
Birati energetski učinkovitu rasvjetu
LED rasvjeta je najčešći izbor jer troši manje energije, ima dug vijek trajanja te dolazi u različitim bojama i jačinama svjetlosti. Također, popularne su i solarne svjetiljke koje su ekološki prihvatljivije svjetiljke te se lako postavljaju bez potrebe za priključcima i raznim instalacijama.
Koristiti kombinaciju tople i hladne rasvjete
Topla rasvjeta stvara ugodnu atmosferu, dok hladnija pomaže u naglašavanju određenih detalja u eksterijeru. Pravilna kombinacija stvara uravnotežen izgled prostora.
Dodati rasvjetu s mogućnosti regulacije
Svjetiljke s dimmerima ili mogućnosti kontrole omogućuju prilagođivanje svjetline ovisno o tome kakvu atmosferu želite postići u vrtu. Previše jakih svjetala može narušiti prirodni izgled vrta.

Tijekom razvoja koncepta i idejnog rješenja, naši krajobrazni stručnjaci daju veliku važnost vrsti rasvjete i pozicijama na kojima će se rasvjeta nalaziti u vrtu. Rasvjeta u vrtu nije samo funkcionalan dodatak, već ključan element koji doprinosi cjelokupnom ugođaju i estetici prostora. Pravilnim planiranjem i odabirom rasvjetnih tijela možete stvoriti ugodan, siguran i vizualno atraktivan vanjski prostor koji ćete rado koristiti u svim prilikama. Bilo da preferirate suptilan ambijent ili upečatljive svjetlosne efekte, dobro odabrana rasvjeta može transformirati vaš vrt u pravu zelenu oazu.